Sağlık

Uzun Süre İdrar Tutma Sonrası Ortaya Çıkabilecek 7 Ciddi Sorun

Günlük hayatın temposundan kendimize vakit ayıramadığımız anlar oldu mutlaka. Bu anlarda kendimize yapabileceğimiz en kötü şey idrarımızı tutmaktır. Pek çok nedenden dolayı ertelediğimiz bu hamle oldukça büyük sorunlara yol açabilir. İçeriğimizde sizler için idrar retansiyonuna neden olabilecek 7 soruna yer verdik. inceleyelim…

1. İdrarı uzun süre tutmak idrar yolu enfeksiyonlarına neden olur.

Mesaneyi boşaltmak aynı zamanda idrardaki bakterilerin de dışarı atılmasını sağlar. Ancak idrar tutulduğunda bakteriler birikmeye ve çoğalmaya başlar. Bu da uzun vadede idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar.

2. İdrar retansiyonu böbreklere çok zarar verir.

İdrarın mesanede uzun süre beklemesiyle başlayan enfeksiyon, atılamayınca böbreklere geri döner ve bu da böbreklerde iltihaplanmaya yol açar.

3. Mesane zamanla genişler.

Mesanede idrar birikmesi nedeniyle mesane genişlemeye başlar. Bu birçok sorunu beraberinde getirir.

4. Mesanenin yapısı bozulmaya başlar.

Mesane genişledikçe yapısı da bozulur. Bu, işeme eylemi sırasında mesanedeki idrarın tam olarak boşaltılmamasına neden olur.

5. Kadınlarda idrar kaçırmaya neden olabilir.

İdrarın uzun süre tutulmasıyla mesanede meydana gelen yapısal bozukluklar, kadınlarda öksürme, hapşırma veya tuvalete giderken idrarını tutamama gibi hareketler nedeniyle idrar kaçırmaya neden olur.

6. Kasık ve bel ağrısına neden olur.

İdrar tutma alışkanlık haline geldiğinde ilerleyen aşamalarda kasık ağrısına ve bel ağrısına neden olabilir.

7. Mesane sorunları ölüme kadar gidebilir.

Çok yaygın olmamakla birlikte idrarını tutan kişilerde mesane batması sorunu yaşanabilir ve bu da ölüm gibi önemli sonuçlara yol açabilir.

haber-catalca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu