Haber

Kahramanmaraş Depremi Hasar Tespit Çalışmalarında Gönüllü İnşaat Mühendisleri Yer Aldı

6 Şubat’ta yaşanan depremin ardından Afyonkarahisar’dan bölgeye giden Kahramanmaraş merkezli bir grup inşaat mühendisi, Çevre, Şehircilik ve İnşaat İşleri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle hasar tespit çalışmalarında görev almanın gururunu yaşıyor. İklim değişikliği.

Merkezi Kahramanmaraş’ta geçen yıl 6 Şubat’ta yaşanan depremin ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Gücek başkanlığındaki bir grup inşaat mühendisi, ruhsatı aldıktan sonra bakanlığın hasar tespit çalışmalarına gönüllü olarak katıldı. gerekli izinler.

Bölgede 30 ila 80 gün arasında görev yapan istekli inşaat mühendisleri, yerleşim bölgelerindeki binaların hasar oranlarını belirleyerek sonuçları bakanlık yetkilileriyle paylaştı.

Hasar tespit çalışmalarında Bakanlık ile uyum içerisinde özveriyle çalıştıklarını belirten Gücek, şöyle konuştu:

“Bölgede hasar tespit çalışmalarında üzerimize düşen görevleri yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Jeoteknik akademik bir çalışma için Hatay’ın Antakya, Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ve Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinden yüzlerce zemin örneği aldık. Bu örneklerin laboratuvar çalışmalarını üniversitemizde gerçekleştirdik. Burada deney ve sondajlar “Verileri analiz ederek 6 Şubat depremindeki ‘zemin büyütmesi ve sıvılaşma’ olgularını kapsayan akademik çalışmamızı hazırladık. O da yayınlandı.”

Gücek, analiz sonuçlarında bölgedeki büyük yıkım ve hasarın ana nedeninin sıvılaşma ve zemin genişlemesi olduğunu belirlediklerini kaydetti.

İnşaat mühendisi Vedat Yeşildağ da meslektaşlarının laboratuvarlarını bir süreliğine deprem bölgesine taşıdığını belirtti.

Hasar gören binalardan çok sayıda beton ve karot numunesi aldıklarını belirten Yeşildağ, “Bölgedeki tahribatın boyutunu gördük. Ancak her dönemin ilgili müdürlüğüne uygun olarak inşa edilen binalar hasar görmesine rağmen hala ayaktaydı. ” dedi.

bahcesarayhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu