Ekonomi

Adana’da Fiyatlar Düşünce Çiftçiler Ağaçlarını Kesti

TÜRKİYE’nin narenciye ihtiyacının 1/3’ünü karşılayan Adana’da, bu yıl erkenci limon ve portakalın bulunması nedeniyle farklı limon ve portakal türlerine yönelen çok sayıda çiftçi, ağaçlarını kesmeye başladı.

Kentte bu yıl hava koşullarının iyi olması nedeniyle narenciye rekoltesi iki katına çıkarak 3,5 milyon tona ulaştı. Türkiye’nin narenciye ihtiyacının üçte birini karşılayan Çukurova’da, ürün bolluğu ve talebin az olması nedeniyle birçok narenciye ürününün fiyatı düştü. Bahçede fiyatı 50 kuruşun altına düşen Mayer limonlarını toplama masrafından bile tasarruf etmedi. Mayer’in yanı sıra Washington çeşidi de portakal dalında kaldı. Gelecek yıllarda zarar etme endişesi yaşayan ve farklı türlere yönelen birçok çiftçi, dalları meyve dolu olan ağaçlarını kesmeye başladı.

‘ÜRETİCİLER UMUTSUZ’

Adana Tarım Platformu Sözcüsü Cahit İncefikir, şu anda ne kadar alanın kesildiğini tespit edemediklerini ancak kesilen miktarın her geçen gün arttığını söyledi. İncefikir, plansız tarım nedeniyle bu tür istikrarsız durumların ortaya çıktığını belirtti. Reyonun çok büyük olması halinde talebin arttığı dönemlerde bu ürünlerin fiyatlarının normalden çok daha fazla artabileceğine dikkat çeken İncefikir, “Üretici ciddi anlamda umutsuz. Tüccarlar bile uğramıyor. Mandalina türlerinde de kesim başlayacak. Artık bakanlığın, Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinin “Tarımsal paydaşların ve sivil toplum kuruluşlarının planlı tarım konusunu ciddi şekilde değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

haber-manavgat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu