Haber

YSK Başkanı: İkinci tur erken biter

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Ankara Çukurambar’daki Arjantin İlköğretim Okulu’nda ikinci tip Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullandıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yener, birinci tipte olduğu gibi yurt içi ve yurt dışındaki seçimlere vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, seçimlerin şu ana kadar “herhangi bir sorun olmadan” devam ettiğini söyledi.

YSK Genel Başkanı, seçim sonuçlarının ne zamana kadar açıklanacağı sorusuna ise, “Bilindiği üzere 14 Mayıs seçimleri cumhurbaşkanı adaylarımız ve 24 siyasi partinin katıldığı bir seçimdi. sadece cumhurbaşkanı adayları yarıştığı için daha erken sonuçlanacak.”

Yayın yasağının ne zaman kaldırılacağına ilişkin soruya Yener, “Yayın yasağının ne zaman kaldırılacağı, Kurul’un değerlendirmesi sonucunda saat 17.00’den sonra alınacak kararla değerlendirilecek.” yanıtını verdi.

İlk varyetede 18.30’da kaldırıldı

YSK, 14 Mayıs seçimlerinde yayın yasağını saat 18.30’da kaldırdı. Yasağın kaldırılmasının ardından ilk resmi olmayan sonuçlar da açıklanmaya başlandı.

Oylama ve sayım süreci

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda saat 08.00’de başlayan oy verme süreci saat 17.00’ye kadar devam edecek. Saat 17.00 itibariyle sırada bekleyenler varsa, bu kişiler sandık kurulu başkanı tarafından sayılarak oy kullanabilecekler.

27 Mayıs günü saat 18.00’de başlayan propaganda yasağı sandıklar kapanana kadar devam edecek.

Sandıklar kapatıldıktan sonra oy sayımına başlanacak. Oy verme yerindeki siyasi parti ve bağımsız aday gözlemcilerinin yanı sıra, oy kullanma alanında kayıtlı seçmenler de oy sayımına ve kullanımına katılabilirler.

Sonuçların tutanağa geçirilmesinden sonra sandık kurulu başkanı tarafından iki siyasi parti üyesi kura ile belirlenecek ve oylar ilçe seçim kuruluna gönderilecek.

DW/CO,EC

haberegirdir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu