Teknoloji

TikTok CEO’su güvenlik endişeleri nedeniyle ABD Kongresi’nde ifade verecek

Son dönemde kapanma sorunlarıyla gündeme gelen Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, kullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

ABD, son dönemde özellikle gençler arasında oldukça yaygınlaşan sosyal medya platformu TikTok için yeniden harekete geçti.

TikTok CEO’su ifade verecek

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, Mart ayında ABD Güç ve Ticaret Komitesi önünde ifade verecek.

Panelin Cumhuriyetçi başkanı Cathy McMorris Rodgers Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Chew’in 23 Mart’ta ilk kez bir kongre komitesi önünde ifade vereceğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle ABD’de TikTok kullanımını engellemeyi amaçlayan bir yasa tasarısını önümüzdeki ay oylamayı planlıyor.

McMorris Rodgers “ByteDance’ın TikTok’u Çin Komünist Partisinin Amerikan kullanıcı verilerine erişmesine bilerek izin verdi.”Amerikalıların bu eylemlerin mahremiyetlerini ve bilgi güvenliklerini nasıl etkilediğini bilmeyi hak ettiğini de sözlerine ekledi.

ilginizi çekebilir 20’den fazla ABD eyaleti TikTok’u yasakladı Haberin Detayları

100 milyondan fazla ABD kullanıcısı olan TikTok, üç yıldır ABD vatandaşlarının kişisel bilgilerinin Çin Komünist Partisi veya Pekin’in etkisi altındaki hiç kimse tarafından erişilemeyeceği veya değiştirilemeyeceği konusunda Washington’a güvence vermeye çalışıyor.

ABD hükümetinin güçlü bir ulusal güvenlik kurumu olan ABD Dış Yatırım Komitesi (CFIUS), ABD kullanıcı bilgilerinin Çin hükümetine aktarılabileceği endişeleri üzerine ByteDance’e TikTok’u 2020’de elden çıkarmasını emretti.

CFIUS ve TikTok, ABD TikTok kullanıcılarının verilerini korumak ve bir ulusal güvenlik anlaşmasına varmak için iki yılı aşkın süredir görüşmelerde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu