Haber

Mübadelenin 100. Yılında Göç Yollarında Hayatını Kaybedenler Anıldı

Mudanya Belediyesi, Lozan Muhacirleri Vakfı Mudanya Temsilciliği ile birlikte düzenlediği mübadelenin 100. yılı anma etkinliklerinde mültecilerin torunlarını Mudanya’da buluşturdu.

 

Zorunlu Mübadele Anlaşması ile yurtlarını terk etmek zorunda kalan ve tüm geçmişini bir bavula dolduran mübadeleciler, mübadelenin 100. yılında da unutulmadı.

Mudanya Belediyesi, Lozan Muhacirleri Vakfı Mudanya Temsilciliği ile birlikte düzenlediği etkinliklerde mübadele edilen torunları Mudanya’da buluşturdu. Anma etkinlikleri kapsamında göç yollarında hayatını kaybedenler anısına denize karanfil bırakıldı.

Mudanyalılar daha sonra Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde Prof. Dr. Barış Özdal ve Prof. Mudanya Kent Konseyi Tiyatro Topluluğu’nun Bursa Lozan Muhacirleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Lozan Muhacirleri Vakfı Mudanya Temsilcisi, Mudanya Lozan Muhacirleri Derneği ve Mudanya Giritliler ve Yanyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katkılarıyla hazırladığı “Göçmen Hikâyeleri” adlı tiyatro gösterisi de duygulandırdı seyirci. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz şunları söyledi: 100 yıl önce, 30 Ocak 1923’te gerçekleşen mübadele, her iki ülkeden de doğdukları toprakları terk etmek zorunda kalan yaklaşık iki milyon insanın yüreklerinde acı, gözyaşı ve sızı bıraktı.

Böylece Anadolu’nun ve Yunanistan’ın dört bir yanından insanlar evlerini, bağlarını, bahçelerini, tapınaklarını, atalarının mezarlarını bırakıp ellerine hafif ve ağır eşyalar alarak yollara döküldüler. Kendilerine tahsis edilen topraklara çok zor kurallar altında göç ettiler. Hiç bilmedikleri bir yerde özgün bir yaşam kurmaya çalıştılar. Bu büyük millet, akrabasına, kardeşine gönül vermiş, ekmeğini paylaşmıştır.

Bu ülkeyi birlikte kurduk, kardeşçe birlikte yaşıyoruz. Mübadele kültürünü ilçemizde yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

kabatasajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu