Yaşam

Çin’de 1 yaşındaki bebeğin beyninden doğmamış ikizi çıkarıldı

Fudan Üniversitesi doktorları, hastaneye şişlik ve motor becerilerinde bazı sorunlar şikayeti ile başvuran 1 yaşındaki kız çocuğunun tomografi çekildiğini bildirdi. CT sonuçları, küçük kızın beynini sıkıştıran ve ventriküllerde değerli bir genişleme oluşturan bir sıvı birikimini gösterdi.

Yayınlanan kapsamlı raporda, 1 yaşındaki kız çocuğunun ‘intraventriküler fetüs içinde fetüs’ olayıyla karşı karşıya kaldığı ve beynindeki ikizin ameliyatla alındığı belirtildi. İkizin kafatasının içine sıkışan doğmamış bebeğin raporda ‘gelişmemiş kitle’ olduğu belirtilirken, bir parmak boyuna ulaştığı ve küçük kollar oluşturduğu kaydedildi.

https://twitter.com/OGdukeneurosurge/status/1632543129537576961

Bir fetüsün içinde başka bir fetüsün oluştuğu olaylar, genellikle ikiz gebeliğin çok erken evrelerinde, bölünen hücre kümesi düzgün bir şekilde ayrılamadığında meydana gelir. Bu gibi durumlarda, erken embriyolar birbirine bağlı olarak ikiz içinde büyür. İkizinin hücrelerini kopyalayan ve ikizinden kan dolaşımını sağlayan embriyo varlığını sürdürmesine rağmen gelişimini tamamlayamaz.

Raporu yazan uzmanlar, “Yapışkan kısımlar, konakçı fetüsün ön beyninde gelişir ve nöral plaka katlanması sırasında diğer embriyoyu sarar”söz konusu.

1 yaşındaki kız çocuğunun yapılan operasyon sonucunda sağlığına kavuşup kavuşamadığı bilinmiyor. Ancak daha önce de benzer olaylarda hayatta kalmayı başaran bebekler var. 1982’de yayınlanan bir araştırma, Londra Hastanesi’nde 6 haftalık bir bebeğin kafasından 14 santimetrelik bir fetüsün çıkarıldığı bir olayı anlattı. Bebeğin vücudundan çıkarılan ikiz fetüsün bir başı ve bir gövdesi vardı.

Raporda, 6 haftalık bebeğin ameliyat sonrası ‘büyük bir iyileşme gösterdiği’ kaydedildi.

Uzmanlar ‘cenin içinde fetüs’ olaylarının oldukça nadir olduğunu söylüyor. Buna göre 500 bin doğumda bir böyle bir durum yaşanıyor. Birden fazla olayda, doğmamış fetüs başarılı bir şekilde doğmuş bebek içinde yer alır. Beyinde fetüs olma olasılığı çok daha az yaygındır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu