Haber

Abbas’ın sözleri tepki çekti: Türkiye’nin Abbas yönetimine karşı tutumu

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu, uluslararası anlaşmaların onaylanması gündemiyle AK Parti Ankara Milletvekili Fuat Oktay başkanlığında toplandı. 23 yasa tasarısının kabul edildiği komisyonda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın resmi ziyaretlerde bulunduğu Çin’deki Uygur Türkleri hakkında yaptığı açıklamalar gündeme geldi.

MHP VE İYİ PARTİ’DEN ABBAS’A TEPKİ

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretinde Abbas’ın Uygur Türklerine yönelik sözlerini eleştirdi. İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşat Zorlu, Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın açıklamalarını hatırlatarak, Filistin’e ilişkin uluslararası anlaşmalara şerh koymak istediklerini belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı: İhtiyaçlarınızı Karşıladık

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Filistin makamlarının her açıklama ve eylemine katılmadıklarını vurgulayarak, “Bu anlaşmalar bizim Filistin politikamızla çok uyumludur. Bakanlık olarak kendilerine bunun gerekliliğini ilettik.”söz konusu.

FİLİSTİN İLE İLGİLİ SÖZLEŞME GÜNDEM DIŞI

Toplantıda, Filistin’e ilişkin uluslararası anlaşmalar da dahil olmak üzere dört teklif görüşülmek üzere gündemden çıkarıldı.

ABBAS NE DEDİ?

Filistin Devlet Başkanı Abbas, 13 Haziran’da Çin’e yaptığı ziyarette, “Bazılarının gündeme getirdiği Uygur meselesi bir insan hakları meselesi değildir. Bu, Çin’in terörizme, aşırılığa ve ayrılıkçılığa karşı mücadelesidir. Filistin her zaman Çin’e inandı”açıklama yapmıştı.

KAYNAK: HABERLER7, AJANSLAR

nurdagiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu